Biuro do Spraw Proobronnych

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
04 września 2018
Spotkanie uczniów z ministrem w Kielcach
Z udziałem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka odbyła się inauguracja roku szkolnego 2018/19 dla uczniów objętych II edycją programu pilotażowego. Uroczystość miała miejsce 4 września 2018 roku podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.


W apelu inaugurującym rok szkolny wzięło udział ponad 400 uczniów z 12 placówek edukacyjnych. Obecni byli nauczyciele, opiekunowie i uczniowie ze szkół prowadzących klasy mundurowe m.in. z Tomaszowa Mazowieckiego, Tarnowskich Gór, Trzebini, Radomia, Lublina, Jaworzna, Mielca, Rzeszowa, Urli, Krakowa oraz Tarnowa.

Fenomen popularności klas mundurowych w Polsce zaznaczył w swoim wystąpieniu minister Błaszczak: - Zapewne część uczniów wybierze Wojsko Polskie. Będzie służyć na rzecz naszej Ojczyzny. Dziękuje wam za to. – zwrócił się do młodzieży w swoim wystąpieniu szef MON.

Uroczystość połączona była z wręczeniem nagród laureatom dwóch konkursów: przeprowadzonego po raz trzeci konkursu fotograficzno-filmowego „Zoom na Proobronność” oraz realizowanego we współpracy z Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej i adresowanego do szkół objętych pilotażem projektu patriotycznego „Siła w tradycji”.

Po spotkaniu z ministrem uczniowie klas mundurowych mieli możliwość skorzystania z części oferty przygotowanej dla odwiedzających kieleckie targi, m.in. zapoznania się ze sprzętem znajdującym się na wyposażeniu Sił Zbrojnych, potencjałem polskiego przemysłu obronnego oraz wystawami okolicznościowymi związanymi z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.

II edycja „Pilotażowego programu wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących Piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych” to efekt sukcesu I edycji programu. We wrześniu ubiegłego roku MON rozpoczął  realizację programu, który objął swym zasięgiem 58 szkół prowadzących klasy wojskowe w 16 województwach. Wiosną tego roku podjęto decyzję o przyjęciu do programu kolejnych szkół, które będą uczestniczyć w II edycji programu. Ogółem 1 września 2018 roku realizację programu rozpoczęło ponad 100 placówek edukacyjnych.

W założeniu program realizowany będzie w ciągu  dwóch lat nauki szkolnej. Przez ten okres uczniowie przy wsparciu wysokiej klasy instruktorów wojskowych zgłębią tajniki rzemiosła żołnierskiego w zakresie bezpieczeństwa i obronności.

Program Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych poszerza ofertę edukacyjną dla uczniów zainteresowanych różnymi ścieżkami rozwoju zawodowego związanego z armią i ma w stopniu podstawowym przygotować ucznia do pełnienia służby wojskowej. Absolwent będzie mógł, po odbyciu skróconej służby przygotowawczej, pozostać żołnierzem rezerwy, starać się o powołanie do terytorialnej i zawodowej służby jako szeregowy lub pójść na studia wojskowe. Tu może liczyć na dodatkowe punkty w procesie rekrutacji na uczelnię wojskową.

Z ramienia MON program koordynowany jest przez Biuro do Spraw Proobronnych.

Fot. Fot. por. Robert Suchy, st. szer. Wojciech Król/CO MON

 

 

 

Dołączona galeria zdjęć: Uczniowie przywitali w Kielcach rok szkolny
generuj pdf
Kontakt

Biuro do Spraw Proobronnych
ul. Nowowiejska 28A
00-911 Warszawa
tel. 261845541
fax. 261845559
biuroproobronne@mon.gov.pl

    
  • BIP