Biuro do Spraw Proobronnych

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
11 listopada 2018
Wszystkiego najlepszego, Polsko!
W całej Polsce uczniowie klas mundurowych i przedstawiciele organizacji proobronnych uczestniczyli w tysiącach wydarzeń organizowanych w stulecie odzyskania niepodległości.


Proobronni uczestniczyli w  centralnych uroczystościach państwowych z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy i najwyższych władz państwowych. Na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie 11 listopada 2018 roku obecny był m.in. Pododdział Reprezentacyjny Klas Wojskowych reprezentujących CXXV Liceum Ogólnokształcące im. Waldemara Milewicza w Warszawie – szkołę uczestniczącą w programie pilotażowym MON.

Jednym z głównych elementów obchodów stulecia niepodległości było wspólne odśpiewanie hymnu państwowego. W gronie śpiewających Mazurka Dąbrowskiego znaleźli się także proobronni wchodzący w skład Komponentu Organizacji Proobronnych w ćwiczeniu Anakonda 2018, działający m.in. na kierunku OSPWL Orzysz oraz Puławy.

„Śpiewająco” odbywały się także pikniki „Służymy Niepodległej”. W przededniu święta narodowego, 10 listopada, o godzinie 16.00 w siedemnastu miastach w całej Polsce bito rekord wspólnego śpiewania Marszu Pierwszej Brygady, czyli Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Warto dodać, że próba generalna wspólnego śpiewania najważniejszej polskiej pieśni wojskowej odbyła się 8 listopada w hali Dworca Centralnego, gdzie w ramach patriotycznego flashmob uczestniczyła także społeczność klas mundurowych.


W ramach pikników „Służymy Niepodległej” odbyły się ponadto pokazy sprzętu wojskowego, pokazy grup rekonstrukcji historycznej, występy artystyczne, w tym orkiestr wojskowych. Można też było skosztować żołnierskiej grochówki oraz – w ramach akcji „Niepodległą mamy we krwi”- oddać krew w przygotowanych ambulansach. W największym z pikników, zorganizowanym w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, uczestniczył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Nie zabrakło tam także młodzieży z klas mundurowych oraz strzelców, którzy pomagali w zabezpieczeniu wydarzenia.

100 lat niepodległości uczczono także na sportowo. W odbywającym się w tym roku ze szczególną oprawą Biegu Niepodległości na dystansie 10 km wzięła udział między innymi reprezentacja Biura do Spraw Proobronnych.

W całej Polsce proobronni uczestniczyli w lokalnych uroczystościach patriotycznych i tysiącach wydarzeń towarzyszących: marszach, zawodach strzeleckich, wystawach, wernisażach, koncertach, pokazach artystycznych, seansach filmowych i wykładach.


fot. Julita Czoch (ZSZiO w Kamiennej Górze),MON, BdSP

 

 

 

Dołączona galeria zdjęć: Stulecie niepodległości
generuj pdf
Kontakt

Biuro do Spraw Proobronnych
ul. Nowowiejska 28A
00-911 Warszawa
tel. 261845541
fax. 261845559
biuroproobronne@mon.gov.pl

    
  • BIP