Biuro do Spraw Proobronnych

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
21 listopada 2018
Proobronni wrócili z poligonu
327 proobronnych z 24 organizacji zakończyło udział w Anakondzie 2018 (AN-18) – największym ćwiczeniu Sił Zbrojnych RP w bieżącym roku szkoleniowym. Ich zaangażowanie w praktycznym etapie AN-18, odbywającym się w dniach w dniach 7-16 listopada 2018 r., koordynowało Biuro do Spraw Proobronnych.


36 komponentów organizacji proobronnych (tzw. KOP), które zostały skierowane na ćwiczenie AN-18, zostały sformowane w 8 plutonów. W ramach wsparcia układu militarnego jako podporządkowane polskim jednostkom wojskowym wykonywały one zadania wspierające i ochronne (wsparcie rozpoznania rejonu ześrodkowania wojsk, wsparcie ubezpieczenia rejonu, posterunki obserwacyjne, patrole).

Z kolei w ramach wsparcia układu pozamilitarnego KOP realizowały:
- wsparcie działania organów układu pozamilitarnego i straży przemysłowej w epizodzie organizowanym przez Lubelski Urząd Wojewódzki (zadania ochronne w pierścieniu zewnętrznym);
- wsparcie działania organów układu pozamilitarnego w epizodzie organizowanym przez Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki (zadania ochronne w rejonie przeprawy na moście stałym na Wiśle);
- wsparcie działania organów układu pozamilitarnego w epizodzie organizowanym przez Podlaski Urząd Wojewódzki (zadania ochronne w rejonie ewakuacji ludności i na trasie przejazdu pociągu z ewakuowaną ludnością).

Udział proobronnych w Anakondzie - największym, odbywającym się co dwa lata od 2006 roku ćwiczeniu polskich sił zbrojnych z udziałem wojsk sojuszniczych – to także element tegorocznej edycji programu „Paszport do współpracy pododdziałów organizacji proobronnych z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP”. Dla jego uczestników udział w manewrach był jednym z ostatnich etapów do uzyskania paszportu potwierdzającego gotowość do współdziałania z wojskiem. Podsumowanie programu odbędzie się 8 grudnia 2018 r.

Organizatorem AN-18 jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Ćwiczenia rozpoczęły się 7 listopada i potrwają do 6 grudnia. Ćwiczenie z wojskami, które odbywało się w dniach 7-16 listopada, zakończyło pierwszy etap fazy głównej Anakondy.

fot. st. chor. sztab. Sebastian Wachek (9 BKPanc.)

Dołączona galeria zdjęć: Ćwiczenie Anakonda 2018
generuj pdf
Kontakt

Biuro do Spraw Proobronnych
ul. Nowowiejska 28A
00-911 Warszawa
tel. 261845541
fax. 261845559
biuroproobronne@mon.gov.pl

    
  • BIP