Biuro do Spraw Proobronnych

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
10 grudnia 2018
Uroczysty apel na zakończenie „Paszportu 2018”
W Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim 8 grudnia 2018 roku zakończył się program „Paszport 2018”. Organizacje proobronne, które z sukcesem zakończyły całoroczny cykl szkoleniowy, otrzymały certyfikaty potwierdzające ich zdolności współpracy z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych.


W uroczystym zakończeniu programu „Paszport do współpracy pododdziałów organizacji proobronnych z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP” uczestniczyli m.in.  reprezentujący dowódcę generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. pil. Jan Śliwka, komendant Oddziału Specjalnego ŻW w Mińsku Mazowieckim płk Tomasz Szoplik oraz dyrektor Biura do Spraw Proobronnych Waldemar Zubek, który w trakcie uroczystości reprezentował sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciecha Skurkiewicza. Odczytał on skierowany do obecnych uczestników programu list wiceministra obrony narodowej.

Głównym punktem uroczystości było wręczenie certyfikatów „Paszport 2018” organizacjom proobronnym, które w toku rocznego szkolenia wojskowego otrzymały status gotowych do współdziałania z Siłami Zbrojnymi RP. Dokument potwierdzający te zdolności otrzymały: Fundacja  na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert” Oddział Jelenia Góra, Stowarzyszenie Proobronne „Garda”, Związek Strzelecki „Strzelec” Organizacja Społeczno-Wychowawcza Oddział Nowy Sącz, Związek Polskich Spadochroniarzy IX Oddział Płock, Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, Stowarzyszenie Akademicki Klub Miłośników Strzelectwa, Stowarzyszenie „Strzelcy Rzeczypospolitej”, Grupa Obrony Nadwiślańskiej, Legia Akademicka, Fundacja  na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert” Oddział Kartuzy, Związek Strzelecki „Strzelec” Organizacja Społeczno-Wychowawcza Oddział Tomaszów Lubelski, Związek Strzelecki Oddział Kielce oraz Jednostka Strzelecka 1007 Ełk.

Dodatkowo indywidualne wyróżnienia wręczono najlepszym uczestnikom programu oraz wyróżniającym się dowódcom komponentów proobronnych. Na uznanie organizatorów uroczystości zasłużyli także instruktorzy oraz oficerowie OSŻW w Mińsku Mazowieckim, a komendant Oddziału płk Tomasz Szoplik z rąk dyrektora Zubka odebrał odznakę pamiątkową Biura.

Spotkanie w Mińsku zakończyło się  odprawą rozliczeniowo-zadaniową z udziałem władz organizacji, która była merytorycznym podsumowaniem całego programu w 2018 roku.

Tegoroczny „Paszport do współpracy pododdziałów organizacji proobronnych z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP" był już drugą edycją programu. Jego podstawowym założeniem było podniesienie poziomu wyszkolenia zakwalifikowanych do niego komponentów organizacji proobronnych – w trakcie rocznego procesu szkolenia, wspieranego przez resort obrony narodowej – na rzecz osiągnięcia zdolności do współdziałania z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP. Celem programu było: przygotowanie komponentów pododdziałów proobronnych do współdziałania z jednostkami wojskowymi w zakresie szkolenia oraz wybranych obszarów zadań kryzysowych i bojowych; ujednolicenie procesu szkolenia organizacji proobronnych i zapewnienie zgodności ich wyszkolenia ze standardami obowiązującymi w SZ RP; przygotowanie wartościowych kandydatów do terytorialnej i zawodowej służby wojskowej; certyfikacja komponentów organizacji proobronnych, które uzyskały zaliczenie z zakresu przedmiotów i zagadnień szkoleniowych objętych programem.

W 2019 roku program będzie kontynuowany w nieco zmienionej formule. Termin zgłoszeń w ramach kwalifikacji wstępnej do kolejnej edycji „ Paszportu” upływa 21 grudnia 2018 r.

Zobacz też:
Koncepcja szkolenia w ramach kontynuacji w 2019 roku programu „Paszport do współpracy pododdziałów organizacji proobronnych z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP”

Fot. mjr Paweł Majchrzyk /OSŻW w Mińsku Mazowieckim

Dołączona galeria zdjęć: Paszporty dla proobronnych w II edycji programu
generuj pdf
Kontakt

Biuro do Spraw Proobronnych
ul. Nowowiejska 28A
00-911 Warszawa
tel. 261845541
fax. 261845559
biuroproobronne@mon.gov.pl

    
  • BIP